ران‌ها، زانو و ساق پا

یکی از شایع‌ترین علت‌های مراجعه بانوان به مطب‌های جراحی پلاستیک، بزرگی ران‌ها و عدم تناسب سایز بالاتنه و پائین‌تنه است. بسیاری از بیماران برای بالاتنه از لباس‌هایی با سایز حداقل دو شماره کوچک‌تر از پائین‌تنه استفاده می‌کنند. این افراد هر چه قدر رژیم بگیرند یا ورزش کنند قادر به کوچک کردن سایز ران‌ها نیستند و به جای آن سایز بالاتنه نیز کاهش یافته و گاهی بیمار دچار لاغری صورت، سینه و بازوها می‌شود، اما سایز ران‌ها و باسن کوچک نمی‌شود. در معاینه فردی که با عدم تناسب سایز و بزرگی ران‌ها مراجعه کرده است اندازه‌گیری معیار چاقی (BMI) کمک زیادی در انتخاب روش درمان می‌کند. در صورتی‌که معیار چاقی فرد بالاتر از ۳۰ باشد بهتر است که ابتدا تحت نظر متخصص تغذیه کاهش وزن داشته باشد و سپس تناسب اندام با انجام لیزر لیپولیز، با یا بدون لیپوساکشن حاصل شود، اما در صورتی‌که معیار چاقی بیمار کمتر از ۳۰ باشد از همان ابتدا توصیه به لیزر لیپولیز، با یا بدون لیپوساکشن می گردد. بیماران با بزرگی ران‌ها به سه گروه عمده تقسیم می‌شوند:

دسته اول افرادی هستند که چاقی موضعی در دو طرف ران دارند که در اصطلاح به آنها کیسه‌های کنار پا (saddle bag) می‌گویند.
دسته دوم افرادی هستند که چاقی موضعی در قسمت داخلی ران دارند و وقتی زانوها را با فاصله از هم باز می‌کنند وسط ران‌ها به هم چسبیده است.
دسته سوم افرادی هستند که ران‌ها به‌طور منتشر چاق می‌باشد و تجمع چربی در تمامی سطوح داخلی، خارجی و جلو و پشت رانها وجود دارد.

در گروه اول و دوم بهترین درمان انجام لیپولیزر در موارد کم تجمع چربی و انجام لیپولیزر و لیپوساکشن به طور همزمان در موارد زیاد تجمع چربی است.

در گروه سوم بهترین درمان انجام لیپولیزر با یا بدون لیپوساکشن در سطوح داخلی و خارجی ران است، اما توجه به این نکته بسیار مهم است که انجام لیپوساکشن در سطوح جلو و پشت پا ممنوع بوده و موجب افتادگی شدید ران‌ها می‌شود و برای این دو سطح تنها استفاده از لیپولیزر به تنهایی مناسب است.

آیا انجام لیپولیزر یا لیپوساکشن در درمان سلولیت مؤثر است؟
سلولیت به حالتی اطلاق می‌شود که ناهمواری‌های قابل توجه در سطح پوست و لایه چربی زیر پوست ران‌ها وجود دارد. در این موارد انجام لیپوساکشن باید با دقت و توجه بسیار زیادی انجام شود، چرا که نازک کردن چربی زیر پوست باعث نمایان‌تر شدن سلولیت شده و فرم زشتی در ران‌ها ایجاد می‌کند. برداشت چربی به‌طور حتم باید به‌صورت عمقی بوده و از چربی‌های روی سطح عضلات برداشته شود تا سلولیت بیشتر از قبل خود را نشان ندهد. استفاده از لیپولیزر در درمان سلولیت ران‌ها بسیار مناسب بوده و به طور معمول نتیجه مطلوبی حاصل می شود.

آیا برای کاهش سایز ران‌ها می‌توان از عمل جراحی لیفت ران استفاده کرد؟
عمل جراحی لیفت ران عمل نسبتا وسیعی است و به دلیل وسعت اسکار عمل جراحی و اختلال در درناژ وریدی و لنفاتیک بهبود زخم بسیار با تأخیر بوده و گاهی اسکار هیپرتروفیک و برجسته ایجاد می‌کند و به همین دلیل از عمل جراحی لیفت ران تنهادر مواردی استفاده می‌شود که شلی و افتادگی شدید پوست پا علی‌الخصوص در نیمه داخلی متعاقب کاهش وزن شدید ایجاد شده باشد و به هیچ عنوان از لیفت ران برای کاهش سایز ران‌ها استفاده نمی شود.

مراقبت‌های پس از عمل چیست؟
در عمل جراحی لیپولیزر و یا لیپوساکشن ران استفاده از گن‌های مخصوص ران به مدت حداقل دو ماه توصیه می شود. برش‌های عمل چند سوراخ کوچک میلی‌متری هستند که دو تا سه روز پس از عمل بسته می شوند و بیمار قادر به انجام فعالیت‌های معمول زندگی خواهد بود. نتیجه مطلوب به طور معمول بین سه تا چهار ماه پس از عمل حاصل می‌شود. در عمل جراحی لیفت ران بالا نگه داشتن پاها در طول شب و گاهی حتی روز در زمان‌های استراحت به مدت یک ماه پس از عمل توصیه می شود تا درناژ سیستم لنفاتیک و وریدی به‌طور کامل ترمیم شوند. استفاده از گن‌های مخصوص ران گاهی تا چهار ماه پس از عمل نیز توصیه می‌شود.

 

 گالری تصاویر جراحی زیبائی ران‌ها، زانو  و ساق پا

برای حفظ حرمت بیماران از نمایش تصاویر واقعی اجتناب کرده‌ایم. در صورت تمایل؛ برای مشاهده تصاویر جراحی  زیبائی مربوطه به مرکز زیبایی و سلامت مراجعه کنید.

جراحی زیبائی ساکشن ران