جراحی زیبائی لب‌ها

لب‌ها یکی از اجزای اصلی صورت هستند که نقش زیادی در زیبایی چهره ایفا می‌کنند. در قرن‌های ۱۸ و ۱۹ میلادی لب‌های باریک و کشیده مد بود. لبخند مونالیزا که نمادی از یک لبخند زیبا می‌باشد با لب‌های کوچک، چهره‌ای معصوم برای فرد ایجاد می‌کرد.  هم‌اکنون عده زیادی از دختران جوان و خانم‌ها برای بزرگ کردن لب‌ها به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند. بسیاری از آنها لب‌های درشت و پری دارند، اما باز هم تمایل دارند که لب‌های خود را برجسته‌تر و بزرگ‌تر کنند. و گاها با تزریق ژل‌های غیراستاندارد، لب‌ها از فرم و شکل اصلی خارج می‌شوند. تزریق ژل از خطوط اطراف لب نیز فراتر رفته و فرم و شکلی غیرطبیعی به لب‌ها می‌دهد. با توجه به اینکه لب‌ها در قسمت مرکزی صورت قرار گرفته‌اند و یک خنده زیبا در چهره فرد بسیار تاثیرگذار است. در این مقاله به شایع‌ترین پرسش‌های شما درباره بهبود وضعیت لب و زیباسازی آن پاسخ می دهیم.

 چه افرادی کاندید مناسب برای زیباسازی لب ها هستند؟
این افراد عمدتا به دو گروه تقسیم می‌شوند. دسته اول؛ خانم‌های جوانی هستند که به‌طور ژنتیکی لب‌های کوچکی دارند  و اغلب برای بزرگ کردن و برجسته‌سازی لب‌ها مراجعه می‌کنند. دسته دوم؛ افراد مسنی هستند که به دلیل گذر زمان دچار خطوط ریز اطراف لب‌ها، باریکی و تحلیل بافت چربی و عضلانی لب‌ها و یا خط خنده عمیق دو طرف دهان گردیده‌اند. در هر دو گروه اقدام زیباسازی لب‌ها مناسب می‌باشد.

 بهترین راه‌حل برای پر کردن لب‌های باریک و کوچک و برجسته‌سازی لب‌ها چیست؟
امروزه استفاده از چربی برای پر کردن بسیاری از قسمت‌های صورت و حتی بدن جایگاه ویژه‌ای به دست آورده است. و با توجه به اینکه از چربی بدن خود فرد تهیه می‌شود و عوارض بسیار ناچیزی دارد، ( در مبحث تزریق چربی به تفصیل صحبت شده است). تبلیغات زیادی برای پرکردن و برجسته‌سازی لب‌ها با چربی نیز انجام می‌گیرد. ولی توجه به این نکته بسیار مهم است که چون لب یکی از اجزای بسیار متحرک صورت است ماندگاری چربی در آن بسیار ناچیز بوده و گاهی حتی زیر یک ماه تمام چربی تزریق شده در لب‌ها جذب می‌شود. بنابراین بهترین پرکننده برای لب‌ها انواع ژل‌های از جنس هیالورونیک می‌باشند که ماندگاری بین شش ماه تا دو سال داشته و در لمس نیز بسیار طبیعی بوده و شبیه بافت طبیعی لب‌ها احساس می‌شوند. استفاده از ژل‌های سنتتیک با ماندگاری طولانی و غیرقابل جذب در لب به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، چون این ژل‌ها بعد از مدتی تکه تکه شده و گاهی زیر پوست لب کاملا لمس می‌شوند و احساس بدی برای بیمار ایجاد می‌کنند و گاهی نیز از لب خارج شده  و حتی به سمت خارج یا پایین نزول کرده و شکل و نمای غیرطبیعی ایجاد می‌کنند.

 آیا استفاده از پروتز لب بر تزریق ژل ارجح است؟
پروتز لب وسیله‌ای است که با ماندگاری دائمی از یک برش بسیار کوچک در داخل لب گذاشته می‌شود و شکل و فرم زیبایی به لب‌ها می‌دهد و با توجه به ماندگاری طولانی اثر آن از نظر قیمت بسیار برای بیماران مقرون به صرفه‌تر است. اما مهم‌ترین نکته در انجام پروتز لب این است که بیمار حداقل یک نوبت تزریق ژل در لب انجام داده باشد تا سلیقه بیمار در بزرگ شدن لب مشخص شود و بعد از آن در صورت صلاحدید بیمار و پزشک، می‌توان در مرحله دوم از پروتز لب استفاده کرد.

استفاده از نخ‌های پرکننده نیز با ماندگاری طولانی‌تر نسبت به ژل‌هاجایگاه ویژه‌ای در برجسته‌سازی لب‌ها دارند.

 آیا می‌توانیم لب خود را به هر اندازه‌ای که بخواهیم درشت کنیم؟
توجه به این نکته بسیار مهم است که برجسته‌سازی و بزرگ کردن لب‌ها در حجمی انجام ‌شود که نمای غیرطبیعی و زشتی پیدا نکند. فرم اولیه لب‌های بیمار، روش تزریق ژل را تعیین می‌کند. اینکه در چه لبی تزریق چگونه انجام شود به سلیقه بیمار و پزشک بستگی دارد. پزشک باید بداند که چگونه تزریق ژل را به منظور برجسته‌سازی دو طرف لب، گوشه لب‌ها، افزایش برجستگی به تنهایی و یا همراه با افزایش عرض لب انجام دهد تا نتیجه مطلوبی حاصل شود و از تزریق بسیار زیاد و همگون که منجر به بروز لب‌های سوسیسی‌شکل  و یا لب‌ها اردکی‌شکل می‌شود اجتناب نماید.

 آیا در افراد مسن که خطوط دور لب ایجاد شده است تزریق ژل در داخل لب مناسب است؟
در افراد مسن جهت زیباسازی لب‌ها بهتر است هم از تزریق ژل در لب‌ها که جایگزین مناسبی برای چربی  و عضلات تحلیل رفته با گذشت زمان است استفاده شود و هم در صورت لزوم از تزریق بوتاکس و ژل به‌طور همزمان در خطوط ریز اطراف لب، خط خنده (چین دو طرف لب) و همچنین روش‌های دیگر جوان‌سازی پوست اطراف لب مانند لیزر استفاده شود.

تصاویر جراحی زیبایی لب‌ها

گالری اول

گالری دوم

گالری سوم