جوان‌سازی صورت

جوانی موهبتی است که از جانب خداوند به انسان هدیه شده، اما متأسفانه نعمتی زودگذر است. همه ما دوست داریم پوستی جوان و شاداب داشته باشیم و با گذر عمر،‌خطوط پیری در چهره‌مان ظاهر نشود. توجه به این نکته بسیار مهم است که هیچ‌کدام از عمل‌های جراحی پلاستیک، جلوی روند پیری را نمی‌گیرد و با انجام هریک از روش‌های جوان‌سازی، فرد تنها می‌تواند چند سال از سن واقعی خود جوان‌تر به نظر برسد. در چهره انسان، پوست و چربی زیرپوستی،‌چشم‌ها و نگاه فرد نقش مهمی در نمایان شدن سن بازی می‌کنند. بنابراین به‌منظور جوان و شاداب نگه داشتن پوست، استفاده از رژیم‌های غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی مانند ویتامین‌های E و C، عدم استفاده از سیگار، پرهیز از مصرف الکل، پرهیز از لوازم آرایشی غیراستاندارد و البته جلوگیری از تابش مستقیم اشعه آفتاب بسیار مؤثر است. اما باید به یاد داشت که با رعایت تمامی موارد فوق‌الذکر باز هم پیری اتفاق خواهد افتاد. روش‌های متعددی برای جوان‌سازی چهره ایجاد شده است که در زیر به مؤثرترین آنها اشاره می‌کنیم:

بوتاکس:

امروزه استفاده از بوتاکس جهت برطرف کردن خطوط چهره  و کم‌رنگ کردن چین و چروک‌های صورت بسیار رایج شده است. ما هنگام بروز احساسات از عضلات صورت خود استفاده می‌کنیم  و انقباض عضلات به مرور زمان باعث ایجاد تغییرات دائمی پوست می‌شود. بوتاکس به‌طور موقت عضلات صورت را فلج کرده و باعث می‌شود که خطوط چهره کم‌رنگ‌تر به نظر برسند.

بوتاکس چیست؟
بوتاکس فرم تغییر شکل یافته سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است که به‌طور معمول باعث مسمومیت غذایی می‌شود، اما فرم بوتاکس آن فوائد داروئی بسیاری دارد.

کاربرد بوتاکس در پوست و زیبایی چیست؟
کاربردهای زیبایی بوتاکس شامل رفع چین و چروک‌های حرکتی صورت و جلوگیری از پیشرفت چروک‌های دائمی در ناحیه پیشانی، دور چشم‌ها، خط اخم،‌چین‌های دور لب، چین‌های گردن، و خطوط اطراف چانه است. تزریق بوتاکس در پیشانی و اطراف چشم باعث بر طرف‌شدن خطوط عرضی پیشانی، اخم و خطوط اطراف چشم می‌شود. بوتاکس روی چین‌های عمقی که در حالت بی‌حرکتی صورت وجود دارند تأثیری ندارد، اما با تزریق بوتاکس مانع پیشرفت چروک‌های حرکتی و تبدیل آنها به چروک‌های دائمی می‌شویم. تزریق بوتاکس در سنین پائین‌تر که هنوز خطوط عمیق در چهره ایجاد نشده نیز مناسب است. چون در این موارد اثر پیشگیری کننده در ایجاد چین و چروک‌های عمیق خواهد داشت.

از بوتاکس می‌توان برای بالا بردن گوشه لب‌ها و در نتیجه خنده زیباتر (عدم نمایان شدن لثه‌ها در هنگام خنده) نیز استفاده کرد. محدودیت سنی خاصی برای تزریق بوتاکس وجود ندارد و درافراد بالای هجده سال می‌توان به‌منظور زیبایی از این تزریق استفاده کرد.

طول مدت اثر بوتاکس چقدر است؟
این مدت در افراد مختلف متفاوت است و بین چند هفته تا چند ماه متغیر است. به‌طور متوسط اثر بوتاکس چهار تا پنج ماه است، اما بعد از چند بار تزریق، به‌طور معمول نیاز به تزریق با فواصل زمانی بیشتر و گاها تا ۱۲ ماه خواهد بود.

آیا در صورت قطع مصرف بوتاکس شل شدن عضلات صورت اتفاق می‌افتد و چهره فرد بدتر می‌شود؟
تصور و باور غلطی بین بسیاری از افراد رواج یافته است، چون فرد از زمان تزریق بوتاکس چهره جوان‌تری دارد وقتی اثر بوتاکس رفع شود، خطوط قبلی بازمی‌گردند و چون فرد به چهره جوان خود عادت کرده است احساس می‌کند که چروک‌ها و افتادگی بیشتر شده است.  این اعتقاد به هیچ عنوان صحت ندارد. بدترین عارضه بوتاکس برای بیمار و پزشک، افتادگی پلک است که خوشبختانه موقت بوده و حداکثر سه هفته باقی می‌ماند. البته در صورتی‌که تزریق با دقت کافی انجام شود و بیمار  مواردی را که لازم است بعد از تزریق رعایت نماید، احتمال ایجاد چنین عارضه‌ای خیلی کم خواهد بود.

تزریق بوتاکس در چه مواردی ممنوع است؟
خانم‌های باردار و شیرده به هیچ عنوان نباید از بوتاکس استفاده کنند. برخی بیماری‌های عصبی-عضلانی مانند میاستنی گراویس نیز از کنترا اندیکاسیون‌های تزریق بوتاکس هستند.

پرکننده‌ها (Fillers)

برخی از بیماران هنگام مراجعه به پزشک خود برای برطرف شدن چین‌های خنده درخواست تزریق بوتاکس می‌کنند، در حالی که عمیق شدن چین‌های خنده یا گودی چشم‌ها یا فرورفتگی گونه‌ها به دلیل کاهش بافت چربی آن منطقه اتفاق می‌افتد. با افزایش سن یا لاغرتر شدن فرد، چربی زیرپوست شل شده یا کاهش می‌یابد. در این موارد استفاده از پرکننده‌ها مطلوب است. استفاده از چربی بدن خود فرد مناسب‌ترین روش برای پر کردن بسیاری از مناطق صورت و دست است. ژل‌هایی از جنس هیالورونیک اسید برای حجم دادن لب‌ها مناسب‌تر از چربی هستند. اما برای خط خنده، گونه‌ها و پر کردن اطراف چشم مناسب‌ترین ماده چربی بدن فرد است. بعد از یک‌بار تزریق، چهره فرد چند سال جوان‌تر به نظر می‌رسد و چون نیمی از چربی تزریق شده بعد از یک تا یک‌سال و نیم جذب می‌شود بنابراین برای به دست آوردن نتیجه مطلوب توصیه می‌شود بیمار دو تا سه تزریق به فواصل یک‌سال و نیم داشته باشد.
استفاده از چربی در پشت دست بانوانی که دچار پیری زودرس هستند روش بسیار مناسبی است که زیبایی مجدد را به دست‌ها برمی‌گرداند. تزریق چربی یا ژل، تحت بی‌حسی موضعی و بلوک عصبی در مطب انجام می‌شود و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد. بیمار بلافاصله بعد از تزریق می‌توان فعالیت‌های روزمره را انجام دهد. هر چند تورم و کبودی ممکن است تا یک هفته وجود داشته باشد.

مزایای تزریق چربی نسبت به سایر پرکننده‌ها چیست؟
چون از چربی بدن خود افراد استفاده می‌شود احتمال بروز آلرژی و واکنش حساسیتی ناچیز است. همچنین منبع کافی از چربی در شکم، ران‌ها و پهلو‌ها وجود دارد که نسبت به پرکننده‌های دیگر با حجم بیشتر و قیمت مناسب‌تری در دسترس است. نیمی از چربی تزریق شده دائمی است، حال آنکه ژل‌ها همگی بعد از مدتی به‌طور کامل جذب می‌شوند. از آنجایی‌که بافت چربی محتوی سلول‌های بنیادی است، با ساختن کلاژن باعث جوان‌سازی پوست می‌شود.

موارد تزریق چربی در صورت چیست؟
برجسته‌سازی گونه‌ها و لب‌ها، پرکردن چروک‌های عمیق پوست صورت، پرکردن مناطق لاغر شده زیر چانه، پرکردن خطوط اخم و خنده و خطوط اطراف لب، جوان‌سازی کامل صورت در افراد پیر که بافت چربی آنها به‌طور کامل تحلیل رفته است و پرکردن اسکارهای ناشی از جای جوش‌های صورت.

آیا تورم و کبودی قابل توجه است؟ و مراقبت‌های بعد از تزریق چیست؟
مقدار چربی تزریقی، مصرف داروهای رقیق‌کننده خون در بیمار، محل تزریق چربی، تکنیک تزریق و سن و ژنتیک فرد در مقدار تورم و کبودی بسیار مهم است. در صورت کبودی و تورم زیاد استفاده از کمپرس یخ در ۴۸ ساعت اول توصیه می‌شود. در ضمن؛ اگر فرد در وضعیت نیمه‌نشسته قرار داشته باشد میزان کبودی و تورم زودتر فروکش می‌کند.

لیفت صورت (کشیدن پوست صورت)

در افراد مسن‌تر یا افرادی که کاهش وزن شدید داشته باشند استفاده از پرکننده‌ها به تنهایی پاسخ‌گو نخواهد بود و لیفت یا کشیدن پوست صورت و دوختن عضلات زیرین به منظور سفت کردن بافت صورت، بهترین نتیجه زیبایی را خواهد داشت. در برخی موارد حین عمل جراحی و یا بعد از عمل جراحی لیفت صورت می‌توان از یک نوبت تزریق چربی نیز استفاده کرد تانتیجه مطلوب‌تری حاصل شود. بنابراین توجه به این نکته بسیار مهم است که در اصلاح پیری صورت، تزریق ژل و بوتاکس هرگز تضادی با لیفت صورت نداشته یا جایگزین کامل آن نخواهد بود و بالعکس؛ تلفیق تمام این موارد در یک فرد ممکن است نتیجه مطلوب‌تری داشته باشد.

لیزر پوست

گاهی بعد از انجام لیفت صورت یا تزریق چربی، استفاده از لیزر برای جوان‌سازی و شادابی پوست توصیه می‌شود. برای افرادی که خطوط پیری عمیق باشد و حتی بعد از تزریق بوتاکس و استفاده از پرکننده‌ها همچنان خطوط ریزی روی چهره‌شان باقی مانده است،‌استفاده از لیزرهای لایه‌بردار برای بهبود وضعیت پوست بسیار مناسب است.

جوان‌سازی چشم‌ها

بعد از پوست صورت، چشم‌ها دومین بخش از صورت است که چهره فرد را جوان یا پیرتر نشان می‌دهند. در اثر گذشت زمان چربی‌های زیر چشم به سمت پایین‌تر حرکت می‌کنند و به همین دلیل زیر پلک گود به نظر می‌رسد و پایین‌تر از آن کیسه چربی برجسته‌ای دیده می‌شود. افتادگی این قسمت پلک تحتانی و پف پشت چشم پلک فوقانی باعث می‌شود که نگاه فرد پیرتر به نظر برسد. در کنار تزریق بوتاکس به منظور بر طرف کردن خطوط اخم و تزریق چربی دور چشم به منظور پرکردن مناطق خالی  اطراف چشم، عمل جراحی بلفاروپلاستی روش مناسبی برای بهبود وضعیت نگاه بیمار است. این عمل جراحی به صورت بی‌حسی موضعی در مطب قابل انجام است و در آن چربی‌های اضافی پلک بالا برداشته شده و چربی‌های نزول کرده پلک پایین سر جای خود گذاشته می‌شوند و پوست‌های اضافی برداشته می‌شود. در صورت لزوم همزمان تزریق بوتاکس و یا تزریق چربی نیز انجام می‌شود. در صورتی‌که روش جراحی مناسب اتخاذ شود،  فرد چندین سال جوان‌تر از سن واقعی به نظر می‌رسد.

به نظر شما کدام‌یک از این روش‌ها یا تلفیقی از آنها برای شما مناسب‌تر است؟

تصمیم‌گیری را به جراح خود واگذار کنید!
 

گالری تصاویر جوان‌سازی صورت {دو گالری}

گالری اول {تزریق چربی}

گالری دوم {تزریق چربی}