گونه، چانه و جراحی فک

گونه‌ها

در بسیاری از فرهنگ‌ها برجسته بودن گونه مشخصه زیبایی صورت می‌باشد. برجستگی گونه‌ها باعث می‌شود چهره فرد جوان‌تر به نظر برسد. بسیاری از افراد به‌طور ژنتیکی گونه‌های گود و فرورفته‌ای دارند، در حالی‌که بعضی افراد در اثر افزایش سن و شلی عضلات صورت و تحلیل چربی؛ دچار لاغری صورت و گودی گونه‌ها می‌شوند. با افزایش سن بافت نرم ناحیه گونه از قسمت استخوانی گونه (زایگوما) و لبه استخوان حدقه چشم (اربیت) به سمت چین تحتانی داخلی صورت در بالای لب‌ها حرکت می‌کند. مهم‌ترین مسأله در ترمیم و زیباسازی گونه‌ها، حفظ ظاهر طبیعی صورت است. 

یکی از روش‌های برجسته‌سازی گونه‌ها و پر کردن صورت، استفاده از پرکننده‌ها مانند چربی یا ژل‌های هیالورونیک می‌باشد. تزریق چربی در صورت و گونه‌ها نتایج زیبایی زیادی به همراه خواهد  داشت.

دومین روش برجسته‌سازی گونه‌ها استفاده از پروتز گونه جهت پر کردن گونه و فضای اطراف گونه می باشد. پروتزهای گونه به اشکال مختلف می‌باشند، دائمی بوده و بر اساس شکل و فرم صورت فرد و سلیقه پزشک و بیمار نوع پروتز و سایز آن انتخاب می‌شود. در پروتزهای گونه نیز مانند سایر پروتزها توجه به این نکته حائز اهمیت است که استفاده از سایزهای بزرگ پروتز باعث غیرطبیعی شدن فرم صورت گشته و نمای غیرطبیعی ایجاد می‌شود و هرگز توصیه نمی گردد.

 روش عمل جراحی چگونه است؟
عمل جراحی معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. برش جراحی بستگی به سایز و نوع پروتز و محل قرارگیری پروتز دارد ولی معمولا از داخل دهان یا از برش زیر پلک تحتانی گذاشته می‌شود. تورم و کبودی بین هفت تا ده روز کاهش یافته  و به حد قابل قبولی می‌رسد ولی نتیجه نهایی معمولا بعد از چهار تا شش هفته حاصل می‌شود. بی‌حسی لب بالا در بعضی موارد حین عمل ایجاد می شود که گاهی تا سه ماه بعد از عمل نیز ادامه خواهد داشت ولی در اکثر موارد برگشت‌پذیر است. پروتزهای گونه دائمی بوده و در صورتی‌که سایز مناسبی انتخاب شود نتیجه عمل بسیار مطلوب است.

چانه

بزرگ کردن چانه با  پروتز در افرادی که به‌طور مادرزادی چانه‌های کوچک و غیرطبیعی دارند و یا افرادی که در اثر افزایش سن و تحلیل رفتن بافت عضلانی- استخوانی دچار کوچکی چانه شده‌اند توصیه می‌شوند. در صورتی‌که بیمار اشکالات اسکلتی جمجمه و عدم هماهنگی قرارگیری دندان‌های فک بالا و پائین داشته باشد، استفاده از پروتز چانه جایی نداشته و جراحی فک بالا، پایین و یا هر دو توصیه می‌شود. در افرادی که قرارگیری دندان‌های فک بالا و پائین نرمال است استفاده از پروتز مناسب جهت اصلاح کوچکی چانه نتایج رضایت‌بخشی به همراه خواهد داشت. در بسیاری از موارد همراه با عمل جراحی پروتز چانه به‌منظور ایجاد تناسب در صورت، لیپوساکشن غبغب و گردن و یا عمل جراحی رینوپلاستی نیز توصیه می‌شود.

 روش عمل چگونه است؟
این عمل تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. برش جراحی بسیار کوچک و در زیر چانه یا داخل دهان است. نتایج عمل بسیار رضایت‌بخش بوده و بیمار بلافاصله بعد از عمل ترخیص می‌شود.

گالری تصاویر جراحی‌های چانه و گونه

گالری تصاویر چانه {یازده تصویر}

گالری تصاویر گونه