جراحی پلاستیک بینی

بینی یکی از مهم‌ترین اعضای صورت است که در زیبایی چهره نقشی اساسی ایفا می‌کند. تمامی ما افرادی را دیده‌ایم که با وجود چشم‌های زیبا، لب‌ها و گونه‌های خوش‌فرم و حتی پوست شاداب، چون بینی زشتی دارند، زیبایی چهره‌شان اصلا دیده نمی‌شود؛ و چه بسا اعتماد به نفس این افراد را شدیدا کاهش داده و روابط اجتماعی و حتی روابط خانوادگی‌شان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. عمل جراحی پلاستیک بینی، شایع‌ترین عمل جراحی در کشور ماست. پرسش‌های بسیاری برای اکثر افرادی که تمایل به انجام عمل زیبایی بینی دارند مطرح است. در این نوشتار سعی شده تا پاسخ‌هایی مناسب به رایج‌ترین پرسش‌ها در این‌باره ارایه شود.

 چه سنی برای عمل جراحی زیبایی بینی مناسب است؟
خانم‌ها از ۱۶ سالگی وآقایان از ۱۸ سالگی می‌توانند تحت عمل جراحی رینوپلاستی قرار گیرند. در واقع؛ زمانی که بلوغ جسمی فرد کامل شده باشد انجام این عمل بلامانع است. در مورد افراد مسن‌تر، محدودیت سنی خاصی وجود ندارد اما باید به این نکته توجه داشت که خاصیت برگشت‌پذیری پوست با افزایش سن کاهش یافته و چون در عمل جراحی رینوپلاستی تمام اقدامات درمانی روی استخوان، غضروف‌ها و نسوج زیرجلدی انجام می‌شود، اگر سن فرد خیلی بالا باشد ممکن است پوست بینی شکل‌پذیری لازم را نداشته باشد و نتیجه‌ی مطلوبی حاصل نشود. از طرفی در افراد مسن‌تر ممکن است دیگر عمل‌های جراحی زیبایی مثل عمل جراحی پلک یا کشیدن پوست صورت،  گردن یا ساکشن غب‌غب به‌طور همزمان یا در ادامه عمل اول لازم شود تا نتیجه بهتری حاصل شود.

 آیا عمل جراحی رینوپلاستی بر عملکرد بینی تأثیر دارد؟
بسیاری از مردم تصور می‌کنند که ممکن است با انجام عمل جراحی رینوپلاستی دچار اختلالات تنفسی، اختلالات صدا، بوی بد بینی و امثالهم شوند، حال آنکه اگر عمل جراحی بینی توسط فرد مجرب انجام شود نه تنها این‌قبیل مشکلات ایجاد نمی‌شود؛ بلکه حتی اگر فرد دچار پولیپ یا انحراف بینی و مشکل تنفسی ناشی از آنها باشد، بعد از عمل جراحی، اختلال تنفسی نیز اصلاح می‌شود. اما در صورتی‌که اختلال تنفسی به دلیل اختلالات مخاط بینی و یا حساسیت فصلی باشد، بعد از عمل جراحی، تغییری نخواهد کرد. از این‌رو؛ معاینه بینی قبل از عمل جراحی و توضیح دقیق بیمار به پزشک جهت مشخص کردن هدف‌شان از عمل جراحی در بروز مشکلات بعد از عمل نقش بسزایی خواهد داشت. برخی افراد که پیش‌تر تجربه عمل جراحی رینوپلاستی دارند، هم‌اکنون از تنفس صدادار و سوت‌زدن هنگام خواب یا خشکی مخاط بینی شکایت دارند و با یک معاینه ابتدایی مشخص می‌شود که دیواره بین دو بینی (سپتوم بینی) در حین عمل جراحی اول سوراخ شده  که اصلاح این اختلال بسیار مشکل است.

 آیا بینی ما به‌طور دقیق همان خواهد شد که می‌خواهیم؟
برخی از بیماران هنگام مراجعه، عکسی از یک هنرپیشه یا فرد مورد علاقه‌شان را ارایه می‌کنند و می‌خواهند که بینی‌شان مشابه بینی قرد مزبور شود. اکثر این افراد انتظاراتی غیرواقعی از عمل جراحی بینی دارند و تصور می‌کنند که با انجام عمل جراحی بینی، قیافه‌شان مشابه هنرپیشه مورد علاقه‌شان خواهد شد، حال آنکه این‌قبیل تصورات واهی و به‌طور کامل اشتباه است. با انجام عمل جراحی بینی مشکلاتی مانند قوز بینی، نوک افتاده و بلند، طول زیاد بینی، سوراخ‌های بزرگ، نوک پهن و غضروفی، نوک بینی دو شاخ، انحراف تیغه بینی و افتادگی قسمت پایین و وسط بینی (Columella) قابل اصلاح است، اما اگر بیماری خواستار قرینه شدن کامل دو طرف بینی باشد به‌طور معمول این نتیجه حاصل نمی‌شود، چرا که دو سمت صورت در اکثر افراد غیرقرینه و متفاوت است. به‌طور مثال در خانم‌ها تاج ابروها همیشه با هم متفاوت است. درجاتی از این تفاوت در قسمت‌های دیگر صورت شامل گونه‌ها، پلک‌ها و حتی چانه و بینی نیز وجود دارد، اما اکثر افراد به آن توجه نمی‌کنند، اما بعد از اتمام عمل جراحی رینوپلاستی چون صورت شان را به‌طور دائم در برابر آینه بررسی می‌کنند متوجه عدم تقارن جزئی در بینی می‌شوند و جالب‌تر اینکه اغلب بیماران عدم تقارن تمامی صورت را نادیده می‌گیرند و از عمل جراحی خود ناراضی هستند. پس بهتر است حتماً در معاینه پزشکی قبل از عمل، این نکات به بیماران توضیح داده شود که اصلاح عدم تقارن هیچ‌گاه و در هیچ عضوی به‌طور کامل قابل اجرا نیست. از این‌رو؛ در صورتی که انتظارات واقع‌بینانه از عمل جراحی رینوپلاستی وجود داشته باشد، رضایت شما از عمل حاصل می‌شود.

 چه اقداماتی قبل از عمل جراحی بینی لازم است؟
انجام گرافی‌های تخصصی صورت به‌منظور مشخص شدن دقیق عیوب بینی و مقایسه نتیجه عمل جراحی الزامی است. آزمایشات خون لازم برای عمل جراحی شامل بررسی وضعیت کم خونی (CBC)، بررسی قند خون، کارکرد کلیوی و اختلالات انعقادی است و می‌توان از انجام آزمایشات اضافی مثل HIV، Ab، HBSAg و امثالهم برای افرادی که شرح حال مشکوک ندارند، اجتناب کرد و از تحمیل هزینه اضافی به تمام بیمار خودداری کرد.

 چه فصلی برای عمل جراحی بینی مناسب‌تر است؟
فصل خاصی برای عمل جراحی زیبایی بینی وجود ندارد. تصور اشتباه وجود دارد که در فصل زمستان به دلیل سرما احتمال سرماخوردگی بیماران بیشتر است و بعد از عمل آبریزش از بینی باعث اختلال در نتیجه عمل جراحی می‌شود، یا در فصل تابستان چسب زدن به بینی به دلیل گرما مشکل‌تر است و با تعریق همراه است. در تمام فصول سال می‌توان عمل جراحی رینوپلاستی را با نتیجه مطلوب انجام داد.

 آیا لازم است از مصرف بعضی از داروها اجتناب شود؟
در صورتی که داروهایی مانند بروفن، آسپرین، ویتامین E یا هر دارویی که باعث افزایش اختلال خونریزی می‌شود مصرف شود، بعد از هماهنگی با پزشک مربوطه، از یک هفته قبل از عمل تا یک هفته بعد از عمل آنها را قطع کنید تا کبودی اطراف چشم و صورت کمتر شود. داروهای تیروئید، اعصاب، قلب و عروق و امثالهم نباید قطع شود، اما باید پزشک‌تان را در جریان قرار دهید. در صورتی‌که سیگار مصرف می‌کنید به‌طور حتم از یک هفته قبل از عمل تا ده روز بعد، باید از سیگار پرهیز کنید.

 مراقبت‌های بعد از عمل شامل چه چیزی است؟
۴۸ ساعت اول بعد از انجام عمل جراحی از کمپرس یخ روی پیشانی، چشم‌ها، گونه‌ها و بینی به‌منظور کاهش کبودی صورت استفاده می‌شود. همچنین در هنگام خواب زیر سر خود دو بالش بگذارید تا کبودی زیر چشم کمتر شود. مطالعه کردن بعد از عمل جراحی بینی هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نمی‌کند. استفاده از غذاهای گرم به‌مدت ۴۸ ساعت مجاز نیست، چرا که احتمال بروز خونریزی را بیشتر می‌کند. همچنین از لقمه‌های غذایی خیلی بزرگ و سفت باید که اجتناب کنید.

 نتیجه نهایی عمل جراحی چه زمانی مشخص می‌شود؟
مهم‌ترین مسأله در عمل جراحی بینی؛ صبر، صبر و صبر است. بعد از گذاشتن قالب گچی روی بینی قسمت‌هایی که زیر قالب هستند تورم کمتری نسبت به نوک بینی دارند. بد از برداشتن قالب گچی تمام قسمت‌های بینی متورم می‌‌شود و به همین دلیل از چسب بینی استفاده می‌شود. در گذشته که اغلب بینی‌ها به‌روش بسته (Closed rhinoplasty) عمل می‌شدند استفاده از چسب بینی به اندازه حالا رایج نبود. در حال حاضر چون اکثر جراحان از روش باز (Open rhinoplasty) استفاده می‌کنند تورم بینی بسیار بیشتر است. بنابراین قضاوت کردن در مورد عمل جراحی که توسط یک همکار انجام شده در کمتر از شش ماه به‌طور کامل کاری غیراستادانه است، چرا که تورم قسمت‌های استخوانی بینی بین چهار تا شش ماه و تورم قسمت‌های غضروفی و نوک بینی بین ۹ تا ۱۲ ماه برطرف می‌شود و به‌عنوان یک اصل؛ عمل جراحی مجدد بینی زیر یک سال هرگز توصیه نمی‌شود!

 گالری تصاویر جراحی پلاستیک بینی {یازده گالری}

گالری اول

گالری دوم

گالری سوم

گالری چهارم

گالری پنجم

گالری ششم

گالری هفتم

گالری هشتم

گالری نهم

گالری دهم

گالری یازدهم

گالری دوازدهم

گالری سیزدهم

گالری چهاردهم

گالری پانزدهم

گالری شانزدهم

گالری هفدهم

گالری هجدهم

گالری نوزدهم

گالری بیستم

گالری بیست و یکم

گالری بیست و دوم

گالری بیست و سوم

گالری بیست و چهارم

منتخب تصاویر